Тема уроку: Спонукальні речення. Розділові знаки в кінці спонукальних речень. Форми спонукання
Мета уроку: розширити уявлення учнів про речення, ознайомити зі спонукальними реченнями, їх характерними ознаками, формами спонукання, розділовими знаками в кінці спонукальних речень; формувати самостійність у роботі, збагачувати словниковий запас; виховувати почуття взаємодопомоги, бажання творити добро, виховувати культуру пішохода.
Обладанання: друкований текст для роботи біля дошки "Лист від Колобка", картки , ілюстративний матеріал, "чарівна паличка".
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення:урок – казка.
Хід уроку
І.Організація учнів до початку уроку. Психологічний настрій.
Зустріч з Феєю Доброти.
Діти стають у коло, витягують перед собою руки. Вчитель непомітно вкладає у долоні однієї дитини маленьке сердечко і каже:" Хто сьогодні найдобріший, виходь до мене найскоріше!"
Той, у кого сердечко, стає Феєю Доброти.
- Люба Феє! Зроби наші серця добрими, а думки світлими та чистими. Доторкнися своєю чарівною паличкою до нас.
- Що означає бути добрим?.
ІІ.Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
1. Повторення вивченого матеріалу.
Зустріч з Вовком.
- Ми повинні бути добрими, бо нашої допомоги чекають герої улюблених казок.
- Здається, я чую чиїсь дивні кроки. Таке враження, ніби підкрадається якийсь звір. Та це ж Вовк! Як ви думаєте, до кого він хоче підкрастися? ( До козенят.) Поки він добирався до хатинки, де мешкають Коза з козенятами, то натрапив на дивну табличку ( «Речення»). Судячи з того, що там написано, цю табличку загубив хтось із учнів Лісової школи. Вовк сказав, що якщо хтось розтлумачить йому, що написано там, то він обіцяє залишити в спокої Козу та її діток.
А нам знайоме це слово? Тож ми можемо допомогти козенятам?
2. "Мозкова" атака.
- Речення виражає… (закінчену думку ).
- Речення складається…( зі слів ).
- Слова в реченні пишуться… ( окремо ).
- Перше слово в реченні пишеться… ( з великої букви ).
- Яке речення називаєтся розповідним?
- Що ставиться в кінці такого речення?
- Чи може в кінці розповідного речення стояти знак оклику?
- Яке речення називається питальним?
- Що ставиться в кінці питального речення?
3. Робота з текстом. Встановлення меж речень.
Лист від Колобка.
- В поштовій скриньці я знайшла дивного листа. Його автор, мабуть, дуже наляканий, бо якось дивно і незрозуміло цей лист написаний. "Любі друзі я втік від баби та від діда мені дуже страшно в лісі всі хочуть мене з’їсти та найбільше я боюся лисиці ви допоможете мені чекаю вашої допомоги ви найдобріші діти в світі колобок."
- Я зустрілася з Лисицею і показала листа. Вона намагалася його прочитати , але так нічого і не зрозуміла. Якщо ми все в ньому виправимо, то Лисиця не їстиме Колобка.
- Про що забув Колобок?
- Поставте відповідні розділові знаки.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Каліграфічна хвилинка.
- Злий Домовик теж наробив нам капостей: наплутав слова в дивне павутиння. Давайте провчимо Домовика.
Утд чво іоб трр ьио ст яи ( Учіться творити добро ! ) /p>
2.Бесіда з учнями.
- До кого звертаються в цьому реченні?
- Як звертаються до нас? ( З проханням. )
- Як ви думаєте, це є речення? Яке воно?
- Сьогодні ми розглянемо, що таке спонукальне речення.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Зустріч з Котиком та Півником.
- Ви знаєте, що саме через спонукальні речення ледь не посварилися Котик та Півник. Як? Просто Півник звинуватив Котика, що той весь час йому наказує: те не роби, туди не йди! Але Котик пояснив, що він лише спонукає свого друга до певних дій, щоб захистити.
- А давайте ми дізнаємось, що таке спонукальне речення.
2.Самостійне опрацювання правила на ст. 70 ( 1 абзац ).
3.Створення «асоціативного куща».
4.Робота в парах ( за вправою 144).
- Уявіть, що ви Котик та Півник і вам треба вирішити ти проблему. Визначте, які спонукання висловлені в кожному реченні.
5. Фізкультхвилинка.
Ведмежата в лісі жили, всі голівками крутили.
Ось так, ось так всі голівками крутили.
Ведмежата мед шукали , дружно дерево гойдали.
Ось так, ось так…
В перевалочку ходили, біля річки воду пили.
Ось так, ось так…
Ну, а потім танцювали, вище лапи піднімали.
Ось так, ось так…
6. Вивчення правил на ст.. 70-71.
- Яке речення називається спонукальним?
- Що ставиться в кінці спонукального речення?
- Чи може стояти знак оклику?
V.Закріплення та систематизація знань.
1.Робота над загадкою. (Впр. 145.)
- Діти, ви знаєте, що накоїла Коза – Дереза? Хто ЇЇ провчив? ( Рак.)
- Коли вона тікала з Зайчикової хати, то несподівано вискочила на дорогу. А там – машини. Не знала бідна коза, як їй бути, злякалась. Але тут їй на допомогу прийшов хто? (Світлофор.)
2.Диференційоване завдання.
- До чого нас спонукають сигналили світлофора?
Cпишіть спонукальні речення (впр.145) – для дітей зі швидкими навичками письма;
Cпишіть каліграфічно впр. 146. – для дітей з повільною швидкістю письма.
3.Колективне виконання вправи 147.
- Із скількох речень складається колискова? До чого спонукають, про що просять кожного котика?
VI. Підсумок уроку.
- З чим ви сьогодні познайомилися?
- Що ви дізналися про спонукальні речення?
- Чи користуємося ми в мовленні спонукальними реченнями? Де і коли?
- Кому ми сьогодні допомогли?
- Чи сподобався вам сьогоднішній урок? Якщо так, то плещіть в долоні, якщо ні – тупайте ногами
VII. Домашнє завдання.
Виконати впр. 148;
Скласти і записати 2 спонукальні речення.
Вивчити правила на ст.. 70 – 71.
|