Головна | Мій профіль | Вихід | Вхід Субота, 11.01.2025, 23:13
Вітаю Вас Гость | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Методична робота [1]
Інформатика [1]
Захист Вітчизни та фізкультура [1]
Бібліотека [3]
Початкові класи [15]
Виховна робота [9]
Німецька мова [5]
Українська мова та література [5]
Зарубіжна література [11]
Історія [3]
Математика [4]
Фізика [3]
Географія [1]
Музичне мистецтво [1]
Пришкільний табір [1]
Нормативно-правова документація
Основи здоров"я [1]
Нові файли
Модель школи
МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ ДО ВІДЗНАЧЕННЯ ДНЯ ПАМ’ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ (для класних керівників)
Методичні рекомендації
Форма входу
Корисні посилання
















Головна » Файли » Фізика

Будова речовини. Атоми і молекули. Рух і взаємодія молекул.УРОК-ЕКСКУРСІЯ
[ Викачати з сервера (1.38 Mb) ] 19.12.2012, 10:14
Тема уроку: Будова речовини. Атоми і молекули. Рух і взаємодія молекул.
Мета уроку: ознайомити учнів з будовою речовини, атомами, молекулами; дати уявлення про рух і взаємодію; розвинути уявлення про будову світу; виховувати послідовність дій.
Обладанання: картки із завданнями.
Хід уроку
І. Організаційний етап

Сьогодні ми починаємо вивчати будову речовин. Сьогодні ми здійснимо подорож у фантастичне місце яке є країні «фізика». Зараз ми обговоримо правила, за якими ми будемо проводити сьогоднішній урок. Я буду розпочинати розповідь про певні факти, а ви продовжуватимете мою розповідь.

Учням завчасно індивідуально даються конкретні завдання, і місце пошуку відповідей на них, таким чином усі учні ще до початку уроку володітимуть певним запасом знань, а на уроці вони будуть їх відтворюватимуть усьому класу

ІІ. Засвоєння нових знань

У фантастичній країні фізика є невеличкі «селища-атом». Ми розпочнемо нашу подорож із цих селищ.

1. Що це за такі «селища-атоми»?

Вчитель. Найдрібніша частинка речовини називаєтьсяатомом.

Учень. Слово «атом» походить від грецького слова «атомос», що означає неподільний. Існує всього 110 різних видів атомів. Їх усі назви містяться у періодичній таблиці хімічних елементів Менделєєва, і носять назву хімічні елементи.

Вчитель. Уявимо собі таке місце де є дуже багато різних «селищ-атомів» з такими назвами.

Вчитель. Як бачимо існує дуже багато селищ з однаковими назвами. Давайте об’єднаємо по декілька цих сіл у райони, так як і наше слище Сокоринці із прилеглими до нього селищ входить у Чимеровецький район.

Учень. Однією з найважливіших особливостей атомів є їхня схильність з'єднуватися один з одним. Найчастіше при цьому утворяться молекули. Молекули - відособлені групи зв'язаних один з одним атомів, як селища – дорогами.

2. Як «райони-молекули»?

Вчитель.Такі об’єднання в райони умовно можна назвати молекулами. Найдрібніша частинка речовини, яка здатна існувати самостійно, називають атомом.

Учень. Цей фізичний термін прийшов у нашу мову з французької і в перекладі українською означає «маленька маса», але корінь цього слова – «молес» - має латинське походження й означає «шматок». Отже, дослівно молекула – це найдрібніший шматочок речовини. Молекула може складатися з двох і більше атомів.

Вчитель. Так молекула кухонної солі складається з 2 атомів, води – 3 атомів, а сірчаної кислоти–7 атомів.

3. Що ж таке речовина?

Вчитель. Зв'язки між атомами називаються хімічними зв'язками, а зв'язки між молекулами - міжмолекулярними зв'язками. Зв'язані між собою молекули утворять речовини. Речовини - те, із чого складаються фізичні тіла.

Учень. Крім цього, багато речовин складаються безпосередньо з атомів або інших часток і не містять у своїй сполуці молекул. Наприклад, не містять молекул алюміній, залізо, алмаз, скло. Такі речовини називаються немолекулярними. Переважна більшість (95 - 97%) кристалів неорганічних сполук не має дискретних молекул у вузлах кристалічної решітки, наприклад, у твердій повареній солі відсутні окремі молекули хлориду натрію.

4. То що молекули як і райони стоять на місць і не змінюють свого положення?

Учень. Всі речовини складаються з надзвичайно дрібних часток - молекул й атомів. Атоми й молекули перебувають у безперервному хаотичному русі. Частки взаємодіють одна з одною силами, що мають електричну природу. Гравітаційна взаємодія між частками дуже мала. Рух молекул у різних тілах відбувається по-різному. Молекули газів безладно рухаються з більшими швидкостями (сотні м/с) по всьому обсязі газу. Зіштовхуючись, вони відскакують одна від одної, змінюючи величину й напрямок швидкостей.

Молекули рідини коливаються біля рівноважних положень і порівняно рідко перескакують із одного рівноважного положення в інше. Рух молекул у рідинах є менш вільним, чим у газах, але більше вільним, чим у твердих тілах. У твердих тілах частки коливаються біля положення рівноваги. З ростом температури швидкість часток збільшується, тому хаотичний рух часток прийнятий називати тепловим. Найбільш яскравим експериментальним підтвердженням подань теорії про безладний рух атомів і молекул є броунівський рух. Це тепловий рух дрібних мікроскопічних часток, зважених у рідині або газі. Він був відкритий англійським ботаніком Р. Броуном в 1827 р. Броунівскі частки рухаються під впливом безладних ударів молекул. Через хаотичний тепловий рух молекул ці удари ніколи не врівноважують один одного. У результаті, її траєкторія являє собою складну зиґзаґоподібну криву.

ІІІ. Перевірка засвоєних знань

На картка роздається завдання кожному учневі. Учні виконують їх на цих же картках.

IV. Підбиття підсумків

Я коротко повторюю основні факти що були висловленні під час уроку

V. Домашнє завдання.

Вивчити відповідний параграф з підручника

Категорія: Фізика | Додав: Patrul
Переглядів: 2020 | Завантажень: 118 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright Сокиринецька ЗОШ © 2025 | Зробити безкоштовний сайт з uCoz