Урок 75.
Тема: Розпізнавання в реченні службових слів, прикметників, дієслів.
Мета: закріпити знання дітей та їх навички правильного написання службових слів з іншими словами; збагачувати та активізувати словниковий запас учнів; розвивати мислення, уяву, пам’ять, спостережливість ; виховувати старанність, підтримувати бажання вивчати рідну мову.
Обладнання:ілюстрації зимових пейзажів;вірш із завданням;картки для творчої роботи, для роботи в парах, для гри.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Всі за парти ми сідаєм
До роботи приступаєм.
ІІ.Актуалізація опорних знань.
- Перевірка домашнього завдання.
- Зачитайте речення, які ви склали та записали чи списали вдома про зиму.
- Назвіть службові слова в цих реченнях.
- Хвилинка каліграфії.
Що за диво? Все село
Білим пухом занесло…
Дива зовсім тут нема –
Це прийшла в село … (зима).
(використовуєть малюнок зимової природи)
☻Фізкультзвилинка
(написання слова « ЗИМА» носами)
- Який місяць?
- Які ще зимові місяці ви знаєте?
- Давайте складемо речення про зиму та запишемо його.
Білим снігом навкруги все засипали сніги.
З неба сіється сніжок.
- Поділіть слово сні-жок для переносу.
- Підкресліть у реченні прийменник (службове слово).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми та мети уроку.
- Погляньте на вірш.
(В) нас зимою – сніжки, сани,
Баба( з) снігу, крики, сміх.
(І) щипає Морозенко
Діточок (за) щічки всіх.
- Яких слів у ньому не вистачає?
- Як називаються ці слова?(службові).
- Як ви їх розрізняєте?(до них не можна поставити запитання)
- Сьогодні на уроці ми будемо розпізнавати службові слова , а також вживати їх у своєму мовленні.
ІV.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1.Робота з підручником.
Вправа 1.
- Прочитайте уривок із казки.
- Спишіть другий абзац , уставляючи дієслова з довідки. На які питання відповідають дієслова?
- До вписаних дієслів поставте питання.
- Прочитайте службові слова.
- Поділіть на склади підкреслене слово.
- Прочитайте останнє речення. З якою інтонацією потрібно читати це речення? Дайте відповідь на питання. Запишіть.
Вправа 2.
- А зараз пограємо у гру «Хто «збере» більше дієслів»?
(пояснення умов гри- знайти, прочитати, записати на дошці)
ЛИТИ, НАЛИТИ, ВИЛИТИ, ЗАЛИТИ, СПІВАТИ, ЗАСПІВАТИ, ДОСПІВАТИ, КАЗАТИ, ЛИЗАТИ, ПЕРЕБІГТИ, ПЕРЕПИСАТИ, ПИТИ, КОЛОТИ, ДОЛИТИ, ДОЛИВАТИ, МАЛЮВАТИ, РОЗКАЗАТИ,…..
- До трьох записаних дієслів дібрати іменники за зразком .
(Що робити?)вилити;вилити (що?) молоко.
(Що робити?) переписати; переписати (що?) лист.
(Що робити?) малювати; малювати (кого?) дівчинку.
(решту – усно)
☻Фізкультхвилинка
(проводить черговий учень)
2.Творча робота.
- Прочитайте слова .
Поміркуйте, які слова потрібно додати в кожному рядку. Щоб утворилося речення.
ДЕРЕВА
БІЛКА
ПЕНЬОК
СТРИБНУЛА
ЛАПКАХ
ТРИМАЛА
ВОНА
ШИШКУ
БІЛОЧКА
ПОСНІДАЛА
ПЕНЬКУ
- Запишіть утворені речення.
(самоперевірка – з дошки)
3.Робота в парах.
- Складіть речення зі словами:за школою, під березою, через дорогу.
- Яке із складених речень сподобало найбільше?
- Давайте його запишемо.
- Підкресліть службове слово.
4.Вправа «Складаємо речення»
-А зараз будемо складати речення зі службовими словами трішки незвичайним способом.
(Діти сідають в коло, один учень називає слово, плескаючи сусіда в долоню, інший додає слово , плескаючи свого сусіда.Результат – речення зі службовими словами).
5.Робота в групах.
- Попрацюйте в парах.
- Чи доречно Незнайко вжив службові слова? Виправте його помилки.
1-ша група
Володя зайшов на клас. Він сів у парту. Дістав у портфеля книги і поклав на парту. Володя сидить у Мариною
ІІ-га група
Пташка сиділа на дереві. Кіт Муркотун причаївся на деревом і дивився у пташку. Раптом він стрибнув у нижню гілку. Пташка пурхнула на полетіла.
ІІІ-га група
Узяв дід ріпку за чуба. Баба діда – на сорочку. Дочка бабу – у запаску. Промучилися ввесь день, і ріпка сидить біля землі, як пень.
( кожна група по черзі презентує свій текст).
☻Енергізатор « Потяг»
V. Узагальнення отриманих знань.
1.Продовження роботи з підручником.
Вправа 3.
- А зараз ми з вами впорядкуємо прислів’я, з’єднаємо частини прислів’їв.
Під лежачий камінь вода не тече.
(Лінощами нічого досягнути не можна).
Узявся за гуж – не кажи що недуж.
(Коли вже став до роботи ,не треба нарікати на труднощі , пов’язані з цією справою)
Не помиляється той, хто нічого не робить.
(Краще працювати, ніж пишатися неробством і шукати недоліків в роботі інших)
- Підкресліть дієслова.
- Назвіть прийменники.
- 2.Гра «Складаємо прислів’я»
- За допомогою службового слова а складіть з поданих двох речень одне.
■ Ледачий двічі робить.
Скупий двічі платить.
■ Не кажи – не вмію.
Кажи – навчусь.
■ Праця годує.
Лінь марнує.
VІ.Підсумок уроку.
Гра «Закінчи речення»
- На уроці мені найбільше сподобалося……
- На уроці я навчився……
- Я запам’ятав…..
VІІ.Домашнє завдання
Ст 114
Муращик Тетяна Миколаївна |