Головна | Мій профіль | Вихід | Вхід Понеділок, 29.04.2024, 08:42
Вітаю Вас Гость | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Методична робота [1]
Інформатика [1]
Захист Вітчизни та фізкультура [1]
Бібліотека [3]
Початкові класи [15]
Виховна робота [9]
Німецька мова [5]
Українська мова та література [5]
Зарубіжна література [11]
Історія [3]
Математика [4]
Фізика [3]
Географія [1]
Музичне мистецтво [1]
Пришкільний табір [1]
Нормативно-правова документація
Основи здоров"я [1]
Нові файли
Модель школи
МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ ДО ВІДЗНАЧЕННЯ ДНЯ ПАМ’ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ (для класних керівників)
Методичні рекомендації
Форма входу
Корисні посилання
















Головна » Файли » Бібліотека

Шкільний бібліотекар – друг кожного читача.
[ Викачати з сервера (48.6 Kb) ] 12.10.2015, 08:06

Бібліотека.Тиша.Століття.

Історія і тисячі імен.

Тут зібрані думки, ідеї світу,

Разом із мудрістю віків.

 

Не оминайте наш поріг,

Беріть скарби нетлінні в руки.

Нема прекрасніше доріг,

Ніж в цей вселюдський Храм науки.

 

 

Бібліотека – це книжковий храм,джерело ідей і скарбниця думок,що

прокладають стежки у майбутнє. Храм збереження часу нашої історії.

 

    Шкільна бібліотека… З цими словами у кожної людини виринають спогади: цікаві книги на полицях, приємна атмосфера спілкування з бібліотечним працівником, який порадить, дасть відповіді на запитання.

Шкільна бібліотека – одне з доступних джерел отримання інформації для учнів, педагогів,найважливіший елемент навчальної діяльності, спрямованої на розвиток освіченості особистості та інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу; скарбниця інформації всередині школи, її структурний підрозділ, доцільно організоване середовище, що оточує учня в культурно-освітньому просторі навчального закладу. Але шкільна бібліотека – це не тільки зібрання книг, але й місце соціальних комунікацій, там зустрічаються діти різного віку, їх батьки, вчителі, тому вона має бути привабливою і саме шкільний бібліотекар своєю щоденною працею вносить помітний внесок у формування «Людини» - мислячої, творчої, гармонійної, відкритої для інтелектуального, духовного і творчого розвитку в умовах інформаційного суспільства.

    Шкільний бібліотекар – друг кожного читача. Він-перший вісник краси і знання, адже він відкриває ворота в країну знань. Ніякі каталоги, картки, описи, комп’ютери не замінять шкільного бібліотекаря. Його любляче тепле слово, досвідчена рука творить істинне чудо з тим, хто того прагне.

    Кожен загальноосвітній навчальний заклад має шкільну бібліотеку, в якій працюють як фахівці бібліотечної справи так і учителі-предметники за суміщенням, половина - з доплатою за роботу з бібліотечним фондом підручників. Основна діяльність шкільних бібліотек пов’язана з бібліотечним фондом підручників: це замовлення, забезпечення, видача, збереження та облік. І святою святих є, звичайно, популяризація книги. З цією метою проводяться масові, групові та індивідуальні заходи, організовуються книжкові виставки, конкурси, зустрічі з літераторам, проводять бібліотечні уроки та багато інших цікавих форм роботи.

    У стародавньому трактаті написано: «Воздамо дяку тому, хто допоміг нам пройти крізь складний лабіринт книг».Тож ніколи не сумнівайтеся у необхідності своєї професії. Завжди гідно несіть честь бібліотекаря-інтелектуала, навчайтеся і навчайте інших.

    Людська пам’ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини,і життя країни. Сторінки книг розповідають про буремні дні революцій, жахливі події світових воєн, сталінські репресії, криваві стежки Афганістану, боротьбу патріотів за свободу і незалежність нашої держави. Все це наша історія.

    Перші бібліотеки в Київській Русі почали відкриватися при церквах і

монастирях після ухвалення в 988 році християнства. Найбільшою і найбагатшою у той час була бібліотек Софії Київської,заснована в 1037 році Ярославом Мудрим.  У цілому в бібліотеці налічувалося до 900 томів рукописних книг – грандіозна для середньовіччя кількість.

    Книги, які виходили з майстерень Софійського собору,стали основою інших бібліотек,зокрема величезної бібліотеки Печерського монастиря, яка з кінця ХІст.стала найбільшим центром культурного життя Київської Русі.

   Під час монголо – татарського нашестя книги загинули у війнах і пожежах. З тих часів збереглися лічені екземпляри бібліотеки Софії. Найвідоміші:Рейнське Євангеліє(яке донька Ярослава Мудрого Анна вивезла до Фракції з Києва). На цій книзі приносили присягу французькі королі. А нині дають клятву президенти Франції. Остромирове Євангеліє (1056 – 1057),два Ізборники 1073 та 1076рр…,Мстиславове Євангеліє ХІІст.

У Західній Україні активний бібліотечний рух починається із створення

Галицько – Волинського князівства (приблизно ХІІІст.). При дворі князя

Володимира Васильковича – книжника і філософа – існувала величезна книжна майстерня.

   З появою книгодрукування в середині ХVст. відбуваються  значні зміни в

усьому європейському книговиданні і,звичайно, в бібліотечній справі. Значний

розвиток бібліотеки набули в ХVІст. Великі книгосховища з’явилися при школах в Острозі й у Львові. У ХVІІст. Організована бібліотека Київської академії. У ХVІІІст. значні бібліотеки мали заможні благородні пологи,козацька старшина,єпископи,монастирі,різні школи.

   У другій половині ХІХст. – на початку ХХ ст. В Західній Україні,яка входила на той час до складу Австро – Угорщини, діяла мережа культурно – освітніх осередків «Просвіта». Це суспільство вже в в1914 році мало по всьому краю 78 філій,2944 читальні .У 1914 власні читальні діяли в 75% українських населених пунктів Галичини, в 1939 р. мережею філій – читалень «Просвіти» було охоплено 85%західноукраїнських земель.

    В наші часи бібліотечна справа стала частиною державної політики. Сьогодні в Україні налічується близько 40 тисяч бібліотек. Серед ведучих – Національна бібліотека імені В.І. Вернадського,Національна парламентська бібліотека, Державна бібліотека України для дітей, Державна історична бібліотека та інші.

   Кількість бібліотечних працівників перевищує 2870.

   Послугами книгосховищ користується більше 17490 читачів.

    Так! Є багато див на землі, створених природою та зроблених людиною.

Та чи не найбільше диво з див – книга?У ній весь неосяжний світ. Як незгасимий смолоскип був у руках бережливих, надійних руках бібліотекарів. Тому зовсім не випадково, у рік тисячоліття літописання і книгодрукування  Президент України своїм Указом проголосив 30 вересня Всеукраїнським днем бібліотек.

    Сьогодні час інформаційних  технологій і бібліотека має більші можливості для обслуговування читачів . Майже всі бібліотеки підключені до сіті Інтернету .

    Тож, шановні читачі,ми завжди з радістю вас чекаємо.

 

ГРА НА БІБЛІОТЕЧНИХ УРОКАХ

 

 

 

 

             Сучасні підлітки інші, ніж 10 років тому, ніж молодь 60-70-х років, для яких бібліотека і її книжковий фонд були головним і чи не єди­ним джерелом знань, найприроднішим місцем для отримання самоосвіти. Авторитет бібліотекаря, його знання в морі книг були безмежними. Сьо­годні учень відвертий: «Не хочу це знати і вчити, бо воно нудне і мені не потрібне». І не вчить. Відсиджує уроки літератури, бо збирається стати програмістом чи менеджером, «а там література не треба». І не допомагають ні прохання, ні по­гані оцінки, ні розмови з батьками, які, до речі, думають часто так само. Можна було б махнути на все рукою і запевняти себе, що все гаразд, а можна окреслити найголовніші проблеми і шу­кати шляхи її розв'язання, шляхи, які залежать від нас.

 

        Треба встановити хороший, легкий, приємний і міцний метод навчання, щоб весь процес навчання і вправи починалися немовби з гри і Сучасні підлітки інші, ніж 10 думка молоді залучалася нею, наче приман­кою,— чим довше, тим глибше.

Ян Амос Коменський

        Тому бібліотекар повинен урізноманітнювати форми роботи щодо залучення учнів до бібліотеки, систематичного читання, активізації їх пізнавальної діяльності, формування самоосвітніх умінь та на­вичок.

        Одним із найпопулярніших форм організації розвивального дозвілля школярів є ігрові програми. Участь у будь-якій грі на бібліотечних уроках — за­вжди діяльність добровільна, а тому кожна дитина має можливість добровільно проявити свої знання, уміння, навички та здібності, перевірити себе в не­вимушеній обстановці.

        Гра — найкращий спосіб, по-перше, розпружинити дитину, спровокувати її говорити і роби­ти те, що вона насправді думає і відчуває (а не те, що, як їй здається, від неї хочуть почути), а, по-друге, чіткі правила, ліміт часу, примушують сконцентруватися, формувати свої пропозиції чи аргументи коротко, і не мовчати. Тим паче, що під час гри її учасниками засвоюється близько 70% інформації, а не 5%, як після лекції або 10% — після читання.

         Коли проводяться бібліотечні заняття, учні за­вжди мають бути залучені до їх підготовки та про­ведення, самі складати вікторини, кросворди, ребу­си, шаради з тієї чи іншої теми. Вони самостійно звертаються до бібліотеки, знаходять і використо­вують потрібні джерела для відповіді на запитання. У процесі гри, коли діти розгадують кросворди, во­ни вболівають і співпереживають за спільну спра­ву, вирішують різного роду завдання, вчаться бути терплячими та розуміти інших. У них поступово виховується почуття дружби, взаємоповаги. Важ­ливим фактором є наполегливість, витримка, воля до перемоги — усе те, без чого не може бути успіху в будь-якій справі.

       Різного типу ігри по-різному впливають на фор­мування інформаційних умінь та навичок школя­рів.

Приміром, при проведенні літературних крос­вордів, дітям необхідно орієнтуватись у світі літе­ратурних образів, вміти аналізувати свій читацький баланс і знаходити правильну відповідь.

     Якщо, наприклад, проводяться різного роду вікторини, ребуси, ігри-змагання, то учням перш за все треба вміти працювати з різними дже­релами інформації, орієнтуватися в довідково- бібліографічному апараті бібліотеки, осмислювати, перероблювати та запам'ятовувати головне й необ­хідне. При проведенні рольових ігор діти повинні мати необхідний читацький багаж, володіти різни­ми видами читання та вміти подати образ у до­ступній словесній та ігровій формі.

        Також однією з ігор на бібліотечних заняттях є творча гра «Бібліографічний огляд», де учні одер­жують завдання до наступного бібліотечного уроку: опрацювати наукову чи науково-популярну літера­туру, що пов'язана з темою бібліотечного уроку або щойно побачила світ, і підготувати стислий виклад змісту цієї праці, журнальної або газетної статті. Виступ будується в довільній формі, оригінальність якої слугуватиме головним критерієм оцінювання й визначення переможців змагання.

       Ця ігрова ситуація привчає дітей працювати з науковою та науково-популярною літературою, оформлювати бібліографічні довідки, реферувати джерела, проводити селекцію наукової інформації, викладати стисло, компактно зміст. Вона розвиває і зміцнює науковий світогляд школярів, розширює їхнє коло читання, створює прекрасні умови для реалізації

інтелектуально-творчих  сил.                        

Категорія: Бібліотека | Додав: Zadoyanchuk
Переглядів: 527 | Завантажень: 3 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright Сокиринецька ЗОШ © 2024 | Зробити безкоштовний сайт з uCoz